واریکوسل

واریکوسل ، بزرگ شدن سیاهرگ ها در پوسته بیضه می باشد که تقریباً شبیه به رگ های واریسی است که در پاها نمایان می شوند. این عارضه حدوداً در یک مرد از هر شش مرد اتفاق می افتد ولی بر خلاف واریس در پا ، در مردان جوان تر در محدوده سنی بین 15 تا 25 سال عمومیت دارد. این عارضه هم مثل واریس در پا ، معمولاً البته نه همیشه ، بدون درد بوده و می تواند با مشکلات ناباروری در مردان به دلیل تولید اسپرم کم و کاهش کیفیت اسپرم ، ارتباط داشته باشد. اگرچه تقریباً 15 درصد از مردان، دارای این مشکل هستند ولی در میان مردانی که برای ناباروری مورد ارزیابی قرار گرفته اند ، حداقل 40 درصد آنها حداقل در یکی از بیضه ها ، دارای واريکوسل می باشند. زمانی که این عارضه منشاء مشکل ناباروری باشد ، این مشکل با انجام عمل جراحی ، قابل درمان است. برای دریافت مشاوره و درمان واریکوسل  می توانید به دکتر سعید موحد بهترین اورولوژیست زاهدان مراجعه کنید.

واریکوسل - دکتر سعید موحد

علل واریکوسل

تصور می شود که این بیماری در اثر دریچه های معیوب در سیاهرگ های داخل کیسه بیضه درست بالای بیضه به وجود می آید. در حالت نرمال ، این دریچه ها ، جریان خون به بیضه ها و از بیضه ها را تنظیم می کنند. وقتی این جریان ، شکل نرمال نداشته باشد ، خون انباشته می شود و باعث گشاد شدن سیاهرگ می شود. این عموماً در دوران بلوغ یعنی زمانی که بیضه ها درحال رشد سریع بوده و به خون بیشتری نیاز دارند اتفاق می افتد. در حدوداً 85 درصد موارد ، این اتفاق در بیضه چپ رخ می دهد. گردش خون ضعیف که در اثر این مشکل ایجاد شده است ، باعث افزایش دمای خون شده و دمای بیضه را نیز بالا می برد و در نتیجه می تواند به عنوان مانعی برای تولید اسپرم عمل کرده و به اسپرم تولید شده آسیب زده یا آن را تخریب نماید.

نشانه های واریکوسل

از آنجایی که این مشکل به ندرت دارای نشانه می باشد اکثر مردان از داشتن این مشکل بی اطلاع هستند مگر اینکه این امر باعث بروز مشکلاتی از قبیل ناباروری شده یا در طول یک آزمایش فیزیکی عادی ، تشخیص داده شود. نشانه های واريکوسل ، احساس درد خفیف یا سنگینی در بیضه می باشد که در طول روز بخصوص در هوای گرم یا فعالیت شدید فیزیکی بدتر می شود. سرخرگ های گشاد شده در کیسه بیضه ، اغلب قابل حس و رویت می باشند و بیضه در سمت ، کوچکتر است.

زندگی با این بیماری

ناباروری ، مشکل رایج در واریکوسل می باشد. جراحی تنها در صورتی مورد نیاز است که این عارضه باعث ایجاد درد یا بروز مشکلاتی در باروری شما شده باشد. درباره مناسب ترن درمان با پزشک خود مشورت کنید.

اگر قصد دارید برای بچه دار شدن این بیماری را درمان کنید چه مدت طول می کشد تا کیفیت منی شما بهبود یابد ؟
تجزیه و تحلیل منی اغلب سه تا چهار ماه بعد از انجام جراحی انجام می پذیرد. کیفیت منی اغلب در مدت شش ماه بهبود می یابد ولی در برخی موارد ممکن است تا یک سال نیز طول بکشد.

آیا مشاهده برآمدگی بر روی کیسه بیضه نگران کننده است ؟

ناهنجاری ها در لوله تناسلی مردان می تواند به صورت یک توده در بیضه نمایان شود. توده ها چیز نگران کننده ای نیستند و ممکن است تاثیر اندکی بر روی سلامت شما داشته باشند. ولی گاهی اوقات این توده ها می توانند نشانه ای از یک بیماری تهدید کننده زندگی باشند. اغلب یافتن علت این توده ، کاری عقلانی به نظر می رسد . یک نوع از این توده ها می تواند عامل سرطان بیضه باشد. این امری نگران کننده بوده و باید برای اقدام سریع به پزشک تان مراجعه کنید.

جراحی واریکوسل در زاهدان

دو نوع گزینه جراحی موجود می باشد :

واریکوسلکتومی: عمل جراحی باز که تحت بیهوشی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام می پذیرد. جراح از طریق کشاله ران یا در موارد نادرتر از طریق شکم یا قسمت بالایی ران به منطقه مورد نظر دست پیدا می کند. با استفاده از فراصوت و میکروسکوپ های جراحی ، پزشک می تواند به سیاهرگ های معیوب برای تغییر دادن مسیر جریان خون به سیاهرگ های سالم تر ، نزدیک شود. درد بعد از جراحی جزئی می باشد و فرد می تواند بعد از مدت زمان کوتاهی به فعالیت های نرمال خود بازگردد.

جراحی لاپاروسکوپی: در این روش ، جراح بریدگی های کوچکی را در شکم ایجاد کرده و ابزار جراحی ریزی را در میان این منطقه باز شده عبور می دهد. این جراحی ها نسبتاً بی خطر هستند ولی در هر جراحی خطراتی وجود دارد.این خطرات عبارتند از :

 • آسیب دیدگی سرخرگ
 • آتروفی بیشتر بیضه
 • عفونت
 • کبودی ، ورم یا تشکیل برخی سیالات در منطقه
 • احساس درد در ناحیه شکم

گاهی اوقات سیاهرگ هایی که خون در آن ها جریان دارد بعد از عمل جراحی گشاد می شوند. در این شرایط درمان بیشتر مورد نیاز می باشد.

 

واریکوسل - دکتر سعید موحد

 

واریکوسل چگونه شکل می گیرد ؟

رگ ها در سراسر بدن ، خون را از اندام های مختلف جمع آوری کرده و به قلب باز می گردانند. به طور نرمال آن ها دریچه هایی دارند که حرکت خون در مسیر مناسب را تضمین می کند. با این وجود وقتی این دریچه ها در عروق بیضه به درستی کار نمی کنند ، نیروی جاذبه می تواند باعث تجمع خون در کیسه بیضه و در نتیجه شکل گیری واریکوسل شود. این اتفاق اغلب در طرف چپ رخ می دهد و احتمال به چرخش عروق بیضه در شکم ارتباط دارد.

واريکوسل چقدر رواج دارد ؟

این مشکل بسیار رایج است ، ولی خطرناک نمی باشد. در واقع 15 درصد تمام مردان جوان دچار این مشکل می شوند. بسیاری از مردان در تمام طول عمر خود متوجه وجود واریکوسل نمی شوند یا اصلاً مشکلی برای شان بوجود نمی آید. در حدود 20 درصد افراد بزرگسال دارای این عارضه می باشند که این مشکل در کسری از این درصد به صورت خودبخود از بین می رود.

مشکلات مرتبط با این بیماری مردانه چیست ؟

این عارضه می تواند باعث بروز سه مشکل اصلی شود : ناباروری جفتی ، تولید کاهش یافته تستسترون توسط بیضه ها ، یا در کیسه بیضه. به همین دلیل ، جز در صورت وجود دغدغه هایی در خصوص این مشکل ، معمولاً نیاز به درمان باقی می مانند. در برخی موارد ، این مشکل می تواند باعث آزوپرمی یا فقدان کامل اسپرم در زمان انزال شود. از آنجایی که این مشکل بسیار رایج است و معمولاً در سراسر عمر به صورت درمان نشده باقی می ماند ، حدود 80 درصد مردان دارای این مشکل می توانند بدون هیچ گونه مداخلات پزشکی شریک جنسی خود را باردار کنند. همچنین بسیاری از مردان دارای این عارضه مشکلات یا درد هورمونی را تجربه نمی کنند. یک موضوع مهم این است که ظاهراً واریکوسل های بزرگ تاثیرات معکوس بیشتری را بر جای می گذارند.

واریکوسل چگونه بر روی بیضه های اثر می گذارد ؟

تئوری های بیشماری وجود دارد ولی اکثریت بر روی حمل خون گرم از شکم به سمت پایین به طرف بیضه ها در کیسه بیضه اتفاق نظر دارند. بیضه ها در حداقل سه درجه کمتر از دمای بدن عملکرد خوبی دارند ، بنابراین خون گرم تر می تواند توانایی آن را در ساخت اسپرم و تستسترون تحت تاثیر قرار دهد. تئوری های دیگر شامل تاثیر توده بر روی بیضه و نیز قرار گرفتن بیضه در معرض مواد شیمیایی مختلف غده فوق کلیوی است که در نزدیکی بالاس عروق بیضه واقع شده است.

آیا واریکوسل خطرناک است ؟

این رگ ها هیچ تهدیدی برای زندگی محسوب نمی شوند ، ولی در موارد نادر می تواند با موقعیت های خطرناک مرتبط باشد. برای مثال ، اگر این مشکل در طرف راست شکل گیرد ، اطمینان از عدم وجود توده یا ناهنجاری در شکم که عامل ایجاد آن بوده است ، ضروری می باشد. همچنین برجستگی این عارضه باید در زمان قرار گرفتن بیمار در موقعیت دراز کشیده ، کاهش یابد. اگر این عارضه کوچک نشود ، نگرانی هایی در خصوص انسداد شکمی از قبیل توده یا تومور را بر می انگیزد. در نهایت به نظر می رسد که این بیماری تقریباً همیشه تاثیراتی را بر روی تولید تستسترون بر جای می گذارد. با این وجود ، بسیاری از مردان دارای این مشکل در سراسر طول عمر خود بدون نیاز به درمان از سطوح رضایت بخش تستسرون برخوردارند. در موارد نادر ، پیچ خوردگی به کاهش شدید تستسترون مرتبط با مشکلاتی از قبیل سندروم متابولیک ، دیابت و پوکی استخوان منجر می شود.

آیا واریکوسل در سنین بالا مشکل آفرین است ؟

داده های به دست آمده از انجمن های تحقیقاتی نشان می دهد که پارامترهای باروری و سطوح تستسترون در طول زمان تحت تاثیر قرار می گیرند. برای مثال ، این مشکل در مردانی که قبلاً صاحب فرزند شده اند ، ولی اکنون با مشکلات باروری مواجه گردیده اند ، عمومیت بیشتری دارد. همچنین تقریباً تمام مردان قرار گرفته تحت درمان ، شاهد تولید بیشتر تستسترون بعد از درمان می باشند. مهم تر از همه اینکه این بدان معنا نیست که تمام مردان دارای این مشکل باید تحت درمان قرار گیرند. همانطور که قبلاً ذکر شد ، بسیاری از مردن بدون آگاه شدن از موضوع ابتلا به این عارضه ، در سراسر عمر خود خوب زندگی می کنند.

این عارضه معمولاً چه زمان یافت می شود ؟

واریکوسل در زاهدان معمولاً در اثر یکی از رویدادهای زیر یافت می شود :

 • معمولاً در مردان بدون نشانه که در درمان باروری مورد ارزیابی قرار گرفته اند.
 • وجود یک توده شناسایی شده توسط پزشک در طول آزمایش نرمال
 • احساس درد در کیسه بیضه

واریکوسل - دکتر سعید موحد

 

واریکوسل باعث به وجود آمدن چه نوع دردی می شود ؟

در بسیاری از بیماران درد قابل احساسی را ایجاد نمی کند. با این وجود ، درد کیسه بیضه ملایم یا شدید می تواند در اثر وجود این مشکل پدیدار شود. بیماران اغلب یک حس خارش در کیسه بیضه را که معمولاً با ایستادن طولانی مدت یا فعالیت زیاد مرتبط است ، گزارش می دهند. درد معمولاً با قرار گرفتن در حالت دراز کشیده یا ایستادن بر روی یک پا تسکین می یابد. واریکوسل در صورت تشکیل لخته خون و التهاب در رگ ها ، باعث درد شدید می شود. ارزیابی درد کیسه بیضه در بیمار از طریق اولترا سونوگرافی برای انجام پاتولوژی و تست های دیگر جهت کنترل عفونت انجام می شود. درمان این بیماری زمانی انجام می شود که هیچ علت درد قابل شناسایی دیگری وجود نداشته باشد. البته هیچ تضمینی وجود ندارد که درمان این مشکل بتواند درد را ریشه کن کند.

واریکوسل و باروری

در یک سوم مردانی که برای مشکلات باروری تحت آزمایش قرار گرفته اند ، این مشکل یافت می شود. آن ها بر اساس اندازه و حضور در یک یا هر دو طرف کیسه بیضه دسته بندی می شوند. باید بدانید که پیچ خوردگی ها در هر اندازه ای می توانند باروری را تحت تاثیر قرار دهند. به علاوه ، شواهد جدید نشان می دهد که عملکرد اسپرم به شیوه ای که در تجزیه و تحلیل منی قابل تشخیص نمی باشد ، تحت تاثیر این عارضه قرار دارد. این بیماری در یک طرف کیسه بیضه از نظر عملکرد و دما بر روی هر دو بیضه تاثیر گذار است. گاهی حتی پزشک هم نمی تواند با آزمایش فیزیکی واریکوسل در زاهدان را در شما حس کند ولی در سونوگرافی یا دیگر مطالعات تصویر برداری قابل تشخیص بوده و از نظر بالینی اهمیت چندانی ندارند.

تشخیص این بیماری

این مشکل را می توان با انجام یک آزمایش فیزیکی عادی در زمانی که فرد در حالت ایستاده قرار دارد قابل حس کردن می باشند ، تشخیص داد. واریکوسل هایی که کوچک تر هستند ، اغلب با انجام آزمایشات بیشتر از قبیل اولترا سونوگرافی داپلر (فرا صوت طراحی شده برای تشخیص صدای جریان برگشتی خون در دریچه) و گرما نگاری (تکنولوژی مادون قرمز برای تشخیص توده های گرمایی ایجاد شده ی خون جمع شده) ، شناسایی می شوند.

روش های درمان

درمان ، عمدتاً تنها درصورت وجود ناباروری یا زمانی که این عارضه باعث ایجاد درد و ناراحتی مداوم (حتی بعد از بکار گیری دستاورد های غیر جراحی مثل داروهای ضد التهابی و پوشیدن لباس زیر های تنگ یا بیضه بند) یا آتروفی شدید بیضه شود ، الزامی می باشد. درمان واریکوسل با جراحی در زاهدان ، معمولاً شامل بستن سیاهرگ آسیب دیده به منظور هدایت مجدد جریان خون به سمت سیاهرگ های نرمال می باشد. این جراحی می تواند به صورت باز یا لاپاروسکوپی و به صورت سرپایی انجام گیرد. جراحی که در آن از میکروسکوپ استفاده می شود ، امکان تشخیص دقیق ساختارهای دارای وضعیت وخیم مثل سرخرگ های بیضه ای که باید در طول جراحی حفظ شوند را فراهم می آورد. درد بعد از انجام جراحی ، خفیف بوده و اغلب بیمار می تواند ظرف دو روز ، فعالیت های نرمال خود را از سر بگیرد. تقریباً نیمی از مردانی که برای اصلاح ناباروری این جراحی را انجام داده اند ، قادرند در سال اول ، صاحب فرزند شوند.

مراقبت های لازم قبل و بعد از عمل واریکوسل

برای درمان این مشکل با عمل باز ، قبل از جراحی لازم است آزمایش های روتین خون و همچنین بررسی اسپرم ها انجام شود. لازم است بیمار نواحی اطراف عمل را شب قبل و یا صبح عمل شیو کند و به مدت 6 الی 8 ساعت از خوردن هرگونه مواد خوراکی و نوشیدنی خودداری نماید. معمولا انجام این جراحی بین 30 الی 40 دقیقه طول می کشد و بیمار در همان روز و یا در صبح روز بعد ترخیص می شود.

دوره نقاهت بعد از عمل این بیماری بین 7 الی 14 روز می باشد. توصیه می شود از انجام رابطه جنسی حداقل تا 7 روز خودداری شود. بعد از انجام این جراحی درد ، خونریزی و زخم هایی را تجربه خواهید که که با مسکن و داروهایی که تجویز می شود قابل کنترل بوده و با مرور زمان این مشکلات بهبود پیدا کرده و برطرف می شود. ممکن است برخی از پزشکان توصیه کنند بعد از انجام جراحی باز به مدت 2 هفته از شورت های محافظ برای جلوگیری از احساس درد و حفاظت از بیضه ها استفاده شود. این شورت ها را می توانید از داروخانه ها تهیه کنید. بعد از گذشت 3 الی 4 ماه از انجام عمل واریکوسل ، آزمایش اسپرم انجام می شود تا در مواردی که این عمل برای درمان ناباروری ناشی از این مشکل انجام شده است ، تخمین زده شود.

آیا درمان این بیماری نتیجه دائمی و قطعی دارد ؟

خیر ، احتمال بسیار کمی وجود دارد که افراد در حدود 5 الی 11 درصد مجدد به درمان نیاز پیدا کنند. معمولا در این شرایط عمل جراحی واریکوسل پیشنهاد داده می شود تا بیمار از این مشکل رهایی پیدا کند. البته در مواردی نادر ممکن است بعد از جراحی نیز شرایط بیمار به حالت قبل باز گردد.

درد واریکوسل به کجا می‌رسد؟

واریکوسل معمولاً در دوران بلوغ شکل می‌گیرد و ممکن است در طول زمان بزرگ‌تر شده و قابل تشخیص باشد. اغلب واریکوسل در بیضه سمت چپ شایع‌تر است، این به دلیل تفاوت‌های آناتومیکی بین بیضه‌های مردان است.

هرچند واریکوسل ممکن است به‌صورت هم‌زمان در هر دو طرف ایجاد شود، اما این حالت بسیار نادر است. تقریباً ۱۰ تا ۱۵ درصد از مردان در طول عمر خود با این مشکل روبرو می‌شوند. گاهی اوقات واریکوسل هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند و بی‌خطر است، اما در برخی موارد می‌تواند باعث درد در منطقه کشاله ران سمت راست و چپ و درد در کمر شود. اغلب واریکوسل می‌تواند مشکلات ناباروری را ایجاد کند یا به تدریج باعث کوچک‌شدن بیضه‌ها شود.

سونوگرافی واریکوسل

اگر پس از معاینه فیزیکی نتایج مطلوبی به دست نیاورید، پزشک ممکن است به شما توصیه کند که سونوگرافی بیضه انجام دهید. این تست از امواج صوتی با فرکانس بالا برای ایجاد تصاویر دقیق از ساختارهای داخلی بدن استفاده می‌کند، تا مطمئن شود که علت دیگری برای علائم شما وجود ندارد. نشانه‌های واریکوسل در سونوگرافی شامل:

 • سیاهرگ‌هایی با قطر بیشتر از ۳ میلی‌متر
 • جریان خون غیرطبیعی در طی مانور والسالوا

همچنین، سونوگرافی می‌تواند اندازه بیضه‌ها را نشان دهد. این اطلاعات می‌تواند در تصمیم‌گیری درباره درمان واریکوسل در پسران در دوران بلوغ مفید باشد. با این حال، اگر در طول معاینه فیزیکی هیچ مشکلی مشاهده نشده باشد، احتمالاً به سونوگرافی نیازی نخواهد بود. در موارد خاص، ممکن است برای اطمینان از عدم وجود عوامل دیگری که ممکن است واریکوسل را تحت تأثیر قرار دهند، مثل تومورهای فشار دهنده ورید اسپرماتیک، تصویربرداری بیشتر توصیه شود.

زمان ناباروری در مردان

مردان نابارور به طور کلی به دو دسته تقسیم می‌شوند:

 • مردانی که ناباروری آن‌ها پیش از ازدواج مشخص شده است.
 • مردانی که پس از تولد یک یا چند فرزند به این بیماری مبتلا می‌شوند. در این صورت، تمامی موارد ذکر شده در بالا و آزمایش‌های مربوطه بر روی این افراد انجام می‌شود.
 • مردانی که قبل از ازدواج می‌خواهند از سلامتی کامل خود در این زمینه اطمینان حاصل کنند، می‌توانند با انجام آزمایش‌های مخصوص نتیجه را مطلع شوند. اگر سلامتی آن‌ها در باروری تأیید نشد، می‌توانند قبل از ازدواج اقدامات لازم برای درمان را انجام دهند.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

ثبت نام
اطلاع از
guest
2 دیدگاه ها
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
الهام میری
الهام میری
2 سال ها گذشته

سلام آیا شما جراحی میکروسکوپی رو انجام میدید ؟؟