غده پروستات

غده پروستات اندامی نرم و کوچک در آناتومی تولید مثل و جنسی مردان می باشد که مستقیماً در زیر مثانه واقع شده و در تولید منی با کیفیت ایفای نقش می نماید. بخش های دیگر آن شامل آلت تناسلی مرد، کیسه بیضه و بیضه ها است.

این اندام دارای عملکردهای مختلفی می باشد. مهمترین آن ها تولید مایع منی، مایعی که یکی از مولفه های منی است، بوده، در تولید هورمون نیز ایفای نقش کرده و در تنظیم جریان ادرار کمک می کند.

غده پروستات

بررسی آناتومیک:

 • پروستات در کدام قسمت بدن مردان قرار دارد؟
  غده پروستات مردان، در زیر مثاله و جلوی راست روده قرار دارد.
 • پروستات چه شکلی دارد؟
  این غده از پنج لوب تشکیل شده است. لوب جلویی، لوب پشتی، لوب های کناری (در هر دو طرف) و لوب میانی. بافت های متصل و بافت های غده ای ساختار اصلی پروستات را تشکیل می دهند. سطحی به نام کپسول یا فاسیای پروستات ، آن را می پوشاند. فاسیای پروستات ، ورقه هایی از بافت همبند کششی هستند.
 • اندازه پروستات :
  این غده تقریبا به بزرگی یک گردو است، اما به مرور بعد از گذشت 40 سالگی، رشد می کند. رشد آن به حدی است که می تواند از اندازه ای مشابه گردو، هم اندازه یک لیمو شود. به این اتفاق هایپرپلازی خوش‌خیم پروستات یا در اصطلاح پزشکی BPH گفته می شود که خطرناک و سرطانی نیست.

مشکلات پروستات خصوصاً در افراد مسن رایج است. رایج ترین آن ها شامل التهاب پروستات، پروستات بزرگ شده و سرطان پروستات می باشد.

اولین قدم در مسیر درک چگونگی تاثیر پروستات در سلامت، آشنایی با این اندام و نحوه عملکرد آن است. غده پروستات به اندازه یک گردو بوده و گردن مثانه مرد و پیشابراه را احاطه کرده است. این اندام نقش ماهیچه ای و اندکی غده ای را ایفا نموده و دارای مجاری است که به بخش پروستاتی پیشابراه باز می شود. این اندام از سه لوب تشکیل شده است: یک لوب مرکزی و دو لوب در طرفین آن.

یکی از مهم ترین عملکردهای پروستات ترشح مایع قلیایی است که به توده منی اضافه می شود. منی ترکیبی از مایع به دست آمده از سه غده فرعی جنسی مردان یعنی کیسه های منی، غده کوپر و پروستات می باشد. منی در طول انزال در مردان تخلیه شده و حاوی اسپرم است. غده پروستات مولفه مهم سیستم تولید مثل مردان را تشکیل می دهد.

9 حقیقتی که باید درباره غده پروستات بدانید:

این حقایق عبارتنداز:

غده پروستات قابلیت جنسی را تقویت می کند :

ترشحات غده پروستات از بخش بزرگی از مایع منی تشکیل شده و عملکرد صحیح این غده در قابلیت جنسی مردان بسیار حائز اهمیت است.

پروستات شما از 5 ناحیه تشکیل شده است :

غده پروستات حاوی پنج ناحیه یا منطقه می باشد. ناحیه پیرامونی بزرگ ترین بخش است که حدوداً 75 درصد غده در پروستات را تشکیل داده است. بخش عمده سرطان پروستات در ناحیه پیرامونی اتفاق می افتد و محلی است که بیشترین نمونه برداری سوزنی در آن انجام می شود.

سوخت رسانی و تجدید نیروی آن توسط تستسترون انجام می شود:

غده پروستات برای عملکرد خود به تستسترون وابسته است.

این اندام پیشابراه شما را در بر گرفته است:

این اندام به طور کامل پیشابراه شما را که لوله انتقال دهنده ادرار و مایعات جنسی به آلت تناسلی و خارج از بدن می باشد، در بر گرفته است.

پروستات ماهیچه ای است که نیاز به کار کردن دارد: غده پروستات حاوی عضلاتی است که به بیرون راندن منی از آلت تناسلی در طول رابطه جنسی کمک می کند.

غده-پروستات

پروستات مکان ساخته شدن منی است:

منی توسط غده پروستات و کیسه های منی، یک جفت غده متصل به پروستات ساخته می شود.

 این اندام از بروز برخی ترشحات نامطلوب جلوگیری می کند:

غده پروستات مسئول پوشش دادن و بستن ورودی مثانه به پیشابراه با کمک ماهیچه ای به نام ماهیچه تنگ کننده می باشد. این روند از جریان یافتن ادرار در طول رابطه جنسی جلوگیری می کند.

پروستات به اندازه یک گردو است:

یک غده پروستات نرمال دارای طول تقریباً 1 اینچ بوده و وزن آن تقریباً 28 گرم است.

پروستات ترکیبات مضر را خنثی می کند:

پروستات مواد سمی را به منظور محافظت از اسپرم پالایش کرده و از بین می برد و بدین ترتیب شانس لقاح را افزایش داده و تولید اسپرم با کیفیت توسط مرد را تضمین می کند.

علائم مشکلات پروستات چیست؟

مشکلات پروستات اغلب باعث بروز مشکلاتی در کنترل ادرار و مثانه می شود. این شامل موارد زیر است:

 • کنترل مثانه ضعیف شامل نیاز به استفاده مکرر از سرویس بهداشتی
 • ضرورت ادرار کردن گاهی تنها با داشتن مقدار بسیار اندکی ادرار
 • دشواری در شروع جریان یافتن ادرار یا متوقف نمودن آن
 • جریان ضعیف و اندک ادرار

مشکلات پروستات همچنین می تواند باعث بروز مشکلاتی در عملکرد جنسی، عفونت های مجرای ادرار، سنگ های مثانه یا در برخی موارد نادر نقص کلیه شود.

اگر فرد اصلاً قادر به ادرار کردن نباشد، باید بلافاصله به پزشک مراجعه کند.

همچنین در صورت مشاهده هر یک از موارد زیر نیز نیاز به مراجعه به پزشک الزامی است:

 • احساس درد در حین ادرار یا بعد از انزال
 • احساس درد در آلت تناسلی، کیسه بیضه یا ناحیه بین کیسه بیضه و مخرج
 • مشاهده خون در ادرار
 • درد شدید در شکم
 • جریان ادرار ضعیف یا چکه کردن در انتهای ادرار کردن
 • تب و لرز یا درد بدن
 • دشواری در کنترل مثانه
 • ناتوانی در تخلیه کامل مثانه
 • بوی نامطبوع و رنگ غیر عادی ادرار

تست های پزشکی پروستات چیست؟

متخصص شما دکتر سعید موحد می تواند مشکلات شما در پروستات را با استفاده از انواع گوناگون آزمایشات تشخیص دهد:

این آزمایشات عبارتند از:

آزمایش رکتال دیجیتال : پزشک انگشت خود را در راست روده وارد کرده و پروستات را جهت تشخیص برآمدگی ها، گره ها و علائم سرطان مورد بررسی قرار می دهد.

آنتی ژن ویژه پروستات ( PSA): تست های خون می تواند سطوح PSA را ارزیابی کند. سطوح بالا نشان دهنده خطر افزایش یافته سرطان پروستات می باشد.

نمونه برداری از پروستات : اگر پزشک به سرطان پروستات مظنون باشد نمونه کوچکی از بافت پروستات را برای تست کردن بر می دارد. برای انجام این کار، او سوزنی را از طریق رکتوم در پروستات وارد می کند.

سونوگرافی پروستات : پزشک یک پروب را در راست روده وارد کرده و آن را در نزدیکی پروستات مستقر می نماید. سپس با راهنمایی سونوگرافی نمونه هایی را به خارج از بدن هدایت می کند.

ام آر آی پروستات : این تست می تواند آناتومی پروستات را به تفصیل نشان داده و اطلاعاتی از قبیل شناسایی نواحی مشکوک به سرطان را بدست دهد. تکنولوژی جدید امکان مورد هدف قرار دادن این نواحی از طریق بیوپسی ادغام سونوگرافی ،  ام آر آی را فراهم می نماید.

بزرگی پروستات چیست؟

بزرگی پروستات در مردان مسن یک مشکل بسیار شایع است، به طوری که نیمی از مردان بالای ۵۰ سال به این عارضه مبتلا می‌شوند. غده‌ی پروستات در حالت طبیعی حدود ۲۰ گرم وزن دارد، اما در صورت بروز این عارضه، ممکن است وزن آن تا ۲۰۰ گرم افزایش یابد. البته میزان بزرگ شدن پروستات در هر فرد متفاوت است و در برخی موارد، این افزایش اندازه ممکن است به شکل بسیار کوچکی باقی بماند.

پروستات بزرگ نشانه چیست؟

پروستات بزرگ نشانه‌ی رشد بیش از حد سلول‌های غده‌ی پروستات است. این مشکل به خودی خود خطرناک نیست و می‌تواند با دارو یا روش‌های جراحی درمان شود. اما اگر پروستات بزرگ باعث تنگی مجرای ادراری شود، ممکن است مشکلات کلیوی را به دنبال داشته باشد.

ساختار غده پروستات چگونه است؟

غدد بدن به دو دسته درون‌ریز و برون‌ریز تقسیم می‌شوند. غدد درون‌ریز ترشحات خود را به خون می‌ریزند، در حالی که ترشحات غدد برون‌ریز وارد ساختارهای لوله مانند می‌شوند. پروستات یکی از غدد برون‌ریز بدن با خاصیت ارتجاعی است که مجرای ادرار را مانند لایه‌های پیاز احاطه می‌کند.

مجموعه‌ای از اعصاب و عروق خونی در امتداد هر طرف پروستات قرار دارند و به کنترل عملکرد نعوظ کمک می‌کنند. در برخی از مردان، این اعصاب به فاصله کمی از پروستات قرار دارند، اما در برخی دیگر به خود پروستات متصل می‌شوند. محل دقیق آن‌ها بر عملکرد پروستات تأثیری نمی‌گذارد. دانشمندان پروستات را به چهار ناحیه تقسیم می‌کنند:

 • ناحیه قدامی: ساخته‌شده از بافت فیبری و ماهیچه‌ای که به آن ناحیه فیبرومیسکولار قدامی نیز می‌گویند.
 • ناحیه محیطی: بیشتر در قسمت پشت غده قرار دارد و شامل بیشتر بافت غده پروستات است.
 • ناحیه مرکزی: مجاری انزالی را احاطه کرده و حدود ۲۵ درصد از کل توده پروستات را تشکیل می‌دهد.
 • منطقه انتقال: قسمتی از پروستات است که مجرای ادرار را احاطه می‌کند. مجرای ادرار از مرکز پروستات، از مثانه به آلت تناسلی می‌رود و اجازه می‌دهد ادرار از بدن خارج شود. این منطقه تنها بخشی از پروستات است که در طول زندگی به رشد خود ادامه می‌دهد.

پروستات در بدن مردان چه کاری انجام می دهد؟

پروستات در واقع تامین مایع اضافی برای مایع منی شما را انجام می دهد(انزال). انزال یک مایع خاکستری مایل به سفید است که هنگام ارگاسم از آلت تناسلی شما خارج می شود. این مایع حاوی آنزیم‌ها، روی و اسیدسیتریک است که به تغذیه سلول‌های اسپرم و روان سازی مجرای ادرار شما کمک می کند.(مجرای ادرار، لوله ای است که از طریق آن انزال و ادرار از بدن شما خارج می شود.) پروستات همچنین باعث فشار دادن مایع منی به داخل و حرکت آن در مجرای ادرار شما در زمان ارگاسم می شود.

آیا خانم ها پروستات دارند؟

خیر، زنان پروستات ندارند. زنان دارای غدد اسکین هستند. البته برخی از غدد اسکین به عنوان غدد پروستات زنانه یاد می کنند. غدد اسکین، دو غده ای هستند که در دو طرف انتهای مجرای ادراری در زنان قرار دارند. دانشمندان معتقدند این غده ها ممکن است مایعی ترشح کنند که به ادرار کردن و همچنین بهداشت و تمیزی محل کمک می کند. علاوه بر آن، این عقیده هم وجود دارد که این غدد در زمان برقراری رابطه جنسی هم موثر واقع می شوند. به این صورت که وظیفه تولید مایع انزال زنانه را برعهده دارند.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات