زگیل تناسلی در مردان

اچ پی وی (پاپیلوما ویروس انسانی ) ازمتداول ترین عفونت های منتقل شونده، از راه جنسی می باشد ، این ویروس باعث ایجاد زگیل تناسلی در مردان و زنان می گردد. اچ پی وی معمولا در خانم ها بیشتر از آقایان شایع است. دکتر سعید موحد این مقاله را جهت بالا بردن اگاهی شما در این زمینه ، در اختیارتان قرار داده است. در صورتی که علائمی مشکوک را مشاهده نمودید به بهترین جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری در زاهدان مراجعه کنید.

 

زگیل تناسلی در مردان - دکتر موحد

مردان چگونه به زگیل تناسلی مبتلا می شوند ؟

روش اصلی انتقال زگیل تناسلی در مردان ،معمولا از طریق رابطه جنسی می باشد . در موارد بسیار کمی این ویروس اگر روی پوست شخص وجود داشته باشد می تواند به پوست فرد دیگر منتقل گردد، احتمال انتقال از طریق پوستی به پوست دیگر نیز درهنگام رابطه جنسی بسیار بالاتر است.

چه مقدار احتمال مبتلا شدن به زگیل تناسلی در مردان امکان پذیر است ؟

به طور کلی 80% از اشخاصی که از لحاظ جنسی فعال هستند در معرض انتقال و درگیری با این بیماری می باشند .البته فاکتورهایی وجود دارد که این احتمال را بالا می برد. بالا بودن تعداد شریک های جنسی ، قادر خواهد بود احتمال مبتلا شدن مردان را به میزان بسیار زیادی افزایش دهد. تا سال 2019 اکثرا خانم ها این واکسن را دریافت می کردند و این مساله باعث شده بود که احتمال شیوع و انتقال این بیماری هنوز از طریق رابطه جنسی بین مردان بسیار بالا باشد .

افرادی که کاندیدای مناسب تری برای ابتلا به زگیل تناسلی هستند:

مردانی که سیستم ایمنی ضعیف تری دارند ، داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی مصرف می کنند و یا مبتلا به ایدز می باشند بیشتر در معرض مبتلا شدن به این ویروس قرار دارند.

نشانه های زگیل تناسلی چیست ؟

انواع مختلفی از ویروس اچ پی وی وجود دارد، اما به طور کلی آنها به دو دسته کم ریسک و پر ریسک تقسیم می گردند.
برخی از ویروس های اچ پی وی تنها موجب برآمدگی های زگیل مانندی می گردند که بدون علائم و کوچک می باشند و خود به خود از بین می روند . نوعی دیگر از این ویروس ها انواع تهاجمی هستند که برای از بین رفتن آنها به روش های درمانی نیاز هست آنها همچنان می توانند عامل سرطان باشند .

معمولا زگیل های تناسلی چه نواحی در مردان را درگیر می کند ؟

اگر عفونتی در بدن مردان وجود دارد که درمان نمی شود، این احتمال وجود دارد که در یکی از اعضای زیر درگیر زگیل تناسلی باشند:

  • آلت تناسلی
  • کیسه بیضه
  • مقعد و گلو

اگرهرگونه علائمی را مشاهده کردید بدون معطلی به پزشک مراجعه کنید.

زگیل تناسلی در مردان- دکتر موحد

روند درمان زگیل تناسلی به چه صورت است ؟

تا به امروز درمان قطعی برای این مشکل پیدا نشده است اما یک سری از روش های درمانی وجود دارد که می تواند در مقابله با این زگیل ها مفید باشد .
اگر دچار این مشکل هستید ، هنگامی که به پزشک مراجعه می کنید ممکن است روش های دارویی یا موضعی را به شما پیشنهاد کند. روش های دیگر درمان ،در صورتی که مشکل با دارو برطرف نشود بررسی خواهند شد.
لازم به ذکر است در مقابله با زگیل های تناسلی که منجر به سرطان می گردند نیز، روش هایی برای درمان وجود دارد اما باید این کار در مراحل اول ابتلا انجام گیرد زیرا تاثیر پذیری بسیار بالاتری خواهد داشت. مراجعه به بهترین متخصص اورولوژی زاهدان می تواند بهترین رویکرد درمانی را برای افراد پیشنهاد نماید.

آیا ویروس اچ پی وی در مردان می تواند موجب سرطان شود ؟

اچ پی وی به طورکلی از عوامل ایجاد سرطان نمی باشد .اما باعث تغییراتی در سلول های بدن خواهد شد که در نهایت منجر به سرطان می شوند .شایع ترین انواع سرطان در مردان از طریق ویروس اچ پی وی، سرطان آلت تناسلی و مقعد می باشد.

مردان چگونه می توانند از خود در برابر زگیل تناسلی محافظت کنند؟

در حال حاضر تنها راه پیشگیری از این موضوع ،استفاده از واکسن گارداسیل 9 است ،که کاملا افراد را دربرابر این ویروس ایمن خواهد کرد .البته رعایت نکات بهداشتی به هنگام برقراری رابطه جنسی نیز نکته بسیار مهمی است.

آیا از طریق واکسن می توان از بروز این بیماری جلوگیری کرد؟

  • واکسن می تواند از افراد در مقابل ابتلا به زگیل تناسلی محافظت کند.
  • واکسن گارداسیل 9 برای جلوگیری از عفونت ویروس اچ پی وی جلوگیری کند.این واکسن برای مردان و زنان در سنین 9 الی 45 سال قابل استفاده می باشد.
  • این واکسن را در داروخانه ها و مراکز بهداشت می توان تهیه نمود. بهتر است که نوجوانان از سنین 12 الی 13 تزریق واکسن را انجام دهند تا از مبتلا شدن به این بیماری در آینده جلوگیری کنند.

آیا امکان بازگشت زگیل تناسلی وجود دارد؟

  1. زگیل تناسلی در مردان به دلیل ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) به وجود می آید.انواع مختلفی از این ویروس وجود دارد.
  2. ویروس HPV  می تواند در پوست باقی بماند و زگیل ها مجدد ظاهر شوند.
  3. زگیل تناسلی ممکن است بدون هیچگونه درمانی خود به خود از بین برود.اما از بین رفتن ان ممکن است چندین ماه طول بکشد.ویروس ممکن است فعال بماند و زگیل به صورت مجدد بازگردد.

روش های درمانی برای زگیل تناسلی

درمان زگیل تناسلی توسط بهترین اورولوژیست زاهدان تجویز می شود.نوع درمانی که پزشک انتخاب می کند بستگی به شکل ظاهری زگیل ها و ناحیه ای که در آن قرار گرفته اند انواع درمان ها را می توان به دسته های زیر تقسیم کرد:

پماد یا کرم ها:

معمولا این دارو را اشخاص می توانند به تنهایی استفاده کنند و با توجه به نوع زگیل تناسلی از یک تا چندین هفته ممکن است طول بکشد.اما گاهی نیاز به دخالت پرستار جهت قرار دادن دارو بر روی این نواحی وجود دارد .روش های درمانی ممکن است حس سوختگی ، ناراحتی و درد را به همراه داشته باشند.

جراحی :

دکتر در این روش با برش دادن سوزاندن یا استفاده از اشعه لیزر زگیل تناسلی را خارج می کند.این تکنیک می تواند باعث درد، ناراحتی و اسکار شود.

فریزکردن:

در این تکنیک زگیل های تناسلی را اصطلاحا فریز می کنند.گاهی اوقات نیاز به تکرار روش درمانی برای چندبار وجود دارد .این روش درمانی نیز ممکن است همراه با درد باشد.درمان ممکن است ماهها و هفته ها طول بکشد و زگیل تناسلی گاهی باز می گردد . در برخی از افراد تکنیک های درمانی موثر واقع نمی شود.درمان قطعی برای زگیل تناسلی وجود ندارد اما این ممکن است که بدن در برابر این ویروس تا مدت خیلی زیادی مقاومت کند.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات