سرطان پروستات یکی از شایع ترین انواع سرطان در مردان می باشد که البته اگر به موقع تشخیص داده شود کاملا قابل درمان می باشد. سرطان هنگامی در بدن آغاز می شود که سلولهایی در بدن بیش از حد کنترل رشد کنند ، وجود این سلول ها در هر نقطه ای از بدن می تواند منجر به ایجاد سلول های سرطانی شود و قادر هستند در تمامی نقاط بدن پخش شوند و گسترش بیابند. جهت درمان عارضه پیش آمده می توانید به بهترین اورولوژیست زاهدان ، دکتر سعید موحد مراجعه نمایید.

 

سرطان پروستات - دکتر موحد

سرطان پروستات چیست؟

سرطان پروستات همزمان با رشد بی رویه سلول ها در غده پروستات آغاز می شود.این غده تنها در مردان وجود دارد.محل قرارگیری پروستات دقیقا در زیر مثانه می باشد. پروستات ترشح مایعی را برعهده دارد که وظیفه اش تغذیه و محافظت از اسپرم ها می باشد.

انواع سرطان پروستات

بیش از ۹۵ درصد سرطان های پروستات، نوعی هستند که آدنوکارسینوما ی سلول های ترشح کننده حفره ای نامیده می شوند. موارد دیگری هم وجود دارد که درصد بسیاری کمی از سرطان های پروستات را شامل می شوند از قبیل :

  • تومورهای سلول کوچک
  • کارسینوم آسینار داخل لابولار
  • کارسینوم داکتال یا آدوناکارسینومای سلول های ترشح کننده مجراوی
  • کارسینوم سلولی شفاف
  • کارسینوم موسینوس

چگونگی تشخیص سرطان پروستات

سلول های سرطانی در پروستات معمولا به آرامی رشد می کنند و در اغلب مردان در ابتدا بدون هیچ نشانه ای هستند .
معمولآ علائم خیلی دیرخود را نشان می دهند. یکی از نشانه های وجود سرطان در پروستات وجود خون در ادرار و منی  می باشد ، مشکل در نعوظ ، مشکل در دفع ادرار، وجود درد در کمر ، باسن ، دنده و استخوان ها می تواند از دیگر علائم بروز عارضه مذکور باشد.
اگر شخص دارای علائم فوق باشد باید آزمایشاتی را بر اساس نظر پزشک ، برای بررسی وجود پروستات انجام بدهد .البته نیازی به انجام تمامی این آزمایشات وجود ندارد و نتیجه چند آزمایش می تواند کافی باشد .

آزمایش خون PSA

PSA نوعی از پروتئین می باشد که در غده پروستات تولید می شود و در خون یافت می شود. سرطان پروستات می تواند باعث افزایش سطح PSA شود . آزمایش خون می تواند تغییرات PSA در مرور زمان را بررسی کند.

سونوگرافی ترانس رکتال

برای انجام این تست ابتدا یک لوله قابل انعطاف را از طریق پروب سونوگرافی وارد رکتوم می کنند و از طریق امواج اولتراسونیک تصاویری را بر روی مانیتور می فرستد. اگر میزان PSA در خون زیاد باشد معمولا نیاز به انجام این سونوگرافی می باشد.

تست MRI

این تست از امواج رادیویی و آهنرباهای قوی برای گرفتن عکس های همراه با جزییات استفاده می کند. اسکن با MRI می تواند برای مشاهده پروستات و خارج آن برای دیدن سلولهای سرطانی که اطراف پروستات را احاطه کردند ، به کار می رود.

بیوپسی پروستات

برای انجام این روش پزشک از سوزن بلند توخالی برای گرفتن نمونه های کوچک از پروستات برای آگاهی از وجود پروستات استفاده می کند.این روش معمولا همزمان با روش ام آر آی و یا ترانس رکتال استفاده می شود.این نمونه ها از لحاظ وجود سلول های سرطانی مورد بررسی قرار می گیرند.

بیوپسی غدد لنفاوی

این آزمایش هنگامی انجام می شود که دکتر معتقد است که سلولهای سرطانی به غدد لنفاوی مجاور گسترش پیدا کرده است .
از دیگر این روش ها سی تی اسکن ، اسکن استخوان و اسکن PET را می توان نام برد .

روش های درمانی سرطان پروستات

روش های درمانی مختلفی برای سرطان پروستات وجود دارد . جراحی ،پرتودرمانی ،هورمون درمانی و شیمی درمانی می باشد .
ممکن است بیش از یک روش برای درمان انتخاب شود و مورد استفاده قرار گیرد. انتخاب روش درمان به یک سری از عوامل چون سن ،دیگر بیماری هایی که شخص به ان دچار است ، مرحله و درجه سرطان و عواملی از این قبیل بستگی دارد.

روش جراحی

روش جراحی سرطان پروستات شامل برداشتن غده پروستات (پروستاتکتومی رادیکال)، برخی از بافت های اطراف آن و چند غدد لنفاوی می باشد.این روش درمانی هنگامی استفاده می شود که سلول های سرطانی تنها پروستات را درگیر کرده اند .

پرتودرمانی

پرتودرمانی یک روش برای از بین بردن سلول های سرطانی می باشد که به دو روش تابش داخلی و خارجی انجام می پذیرد.

هورمون درمانی

در این روش درمانی رشد هورمون تستسترون را متوقف می کنند .سرطان پروستات برای رشد خود از این هورمون کمک می گیرد و استفاده از این روش به متوقف کردن و یا آهسته کردن روند رشد این بیماری کمک می کند.

شیمی درمانی

شیمی درمانی با استفاده از داروها رشد سلول های سرطانی را متوقف می کند .شیمی درمانی معمولا هنگامی استفاده می شود که سلول های سرطانی در دیگر نواحی بدن نیز پخش شده باشد .

دلایل بروز سرطان پروستات

تا به امروز علت دقیق بروز سرطان پروستات مشخص نشده است اما دکتر ها بر این عقیده می باشند که سرطان پروستات هنگامی روی می دهد که در DNA سلولهایی که در پروستات وجود دارند تغییراتی به وجود بیاید. یک سلول در DNA  وجود دارد که در مورد کارکرد سلول دستورالعمل هایی را ارائه می نماید اما تغییرات باعث می شوند که رشد و تقسیم سلولها بیشتر از سلولهای عادی انجام شود. سلولهای غیرطبیعی به زندگی خود ادامه می دهند در حالیکه باقی سلولها می میرند.برخی از این سلولهای غیرطبیعی متازستاز می کنند و وارد دیگر ارگانها می شوند.

چه افرادی بیش از دیگر افراد در معرض بروز سرطان پروستات قرار دارند؟

فاکتورهایی که به آن اشاره می شود قادر به بالا بردن ریسک سرطان پروستات می باشند:

بالا بودن سن : ریسک ابتلا به این سرطان با بالا رفتن سن افزایش می یابد.مثلا بعد از سن ۵۰سالگی شانس ابتلا افراد به این عارضه بیشتر مشاهده می شود.

سابقه خانوادگی: در صورتی که یکی از اقوام که با آنها رابطه خونی دارید مانند والدین ، برادر یا فرزند شما مبتلا به این عارضه باشد ریسک ابتلای شما بالاتر می رود.

نژاد : به دلایلی که هنوز ناشناخته می باشد افراد سیاه پوست بیش از دیگر افراد در معرض این سرطان می باشند و یا سرطان در این افراد بسیار تهاجمی و پیشرفته مشاهده می شود.

چاقی : افرادی که دارای چاقی هستند در ریسک بالاتری از سرطان پروستات نسبت به افرادی که در تناسب اندام  قرار دارند می باشند.

پیشگیری از ابتلا به سرطان پروستات

انتخاب یک رژیم غذایی سرشار از میوه ها و سبزیجات

خوردن مقادیر بسیار زیادی سبزیجات و میوه شامل میزان زیادی ویتامین می باشد که در حفظ سلامتی بسیار موثر هستند.

انجام دادن تمرین های ورزشی چند روز در هفته 

ورزش کردن سلامت عمومی بدن شما را تنظیم می نماید سعی کنید که حتما چند روز در هفته را به این فعالیت اختصاص دهید.