جراحی پروستات چیست؟

جراحی پروستات ، نوعی عمل جراحی است که در آن کل یا بخشی از غده پروستات برداشته می شود. غده پروستات در لگن خاصره مرد، در زیر مثانه قرار گرفته است. این غده لوله های ادراری را احاطه کرده و ادرار را از مثانه به آلت تناسلی حمل می کند.

 

جراحی پروستات

 

انواع جراحی پروستات

امروزه پزشکان از جدیدترین تکنیک ها برای انجام جراحی پروستات استفاده می کنند. دو دستاورد وجود دارد که جراحان می توانند در زمان انجام جراحی پروستات مورد استفاده قرار دهند. در هر دوی این دستاوردها هدف نهایی، یکی است ؛ برداشتن پروستات و نابود کردن سرطان

 • جراحی روباتیک: برش های ریزی ایجاد می شود و تکنولوژی روباتیک به پزشک در انجام یک روند دقیق با کمترین تهاجم با زمان ریکاوری سریع تر و برش های کوچک تر، کمک می کند.
 • جراحی باز: این دستاورد از برش ها و ابزار سنتی استفاده می کند. در موقعیت های پیچیده تر، یک جراحی باز می تواند در مقایسه با جراحی روباتیک، گزینه مناسب تری به شمار آید.

یک جراحی پروستات حدود دو ساعت طول می کشد. شما ممکن است تحت بیهوشی عمومی قرار بگیرید بنابراین به طور کامل خواب خواهید بود. در طول جراحی پزشک شما اقدامات زیر را انجام خواهد داد:

برش کوچکی را برای دسترسی یافتن به پروستات شما ایجاد می کند.

پروستات را خارج می نماید .

مثانه را به مجرای ادرار یعنی لوله ای که ادرار را به خارج از بدن حمل می کند، دوباره متصل می نماید.

یک کاتتر(لوله ای فلزی یا لاستیکی برای تخلیه مواد) را به مثانه وصل می کند. این لوله این امکان را فراهم می آورد تا در زمان بهبود یافتن منطقه، ادرار از بدن خارج شود.

با انجام جراحی پروستات، علائم و مشکلات ادراری ناشی از مسدود شدن مسیر جریان ادرار رفع می شود.

این مشکلات ادراری ناشی از مسدود شدن مسیر جریان ادرار عبارتند از:

 • نیاز مکرر به ادرار کردن
 • دشوار بودن شروع ادرار
 • ادرارآهسته (طولانی)
 • تعداد دفعات افزایش یافته ادرار کردن در شب
 • توقف و شروع مجدد در حین ادرارکردن
 • داشتن حس ناتوانی در تخلیه کامل مثانه
 • عفونت در مجاری ادرار
 • ناتوانی در ادرارکردن

عوارض جانبی جراحـی پروستات رادیکال

پیشرفت های زیادی در درمان سرطان پروستات انجام گرفته است. با این حال، این بیماری و درمان های آن می تواند باعث بروز عوارض جانبی از قبیل مشکلات ادراری و عدم قابلیت نعوظ شود. ما اینجا هستیم تا این مشکلات را به حداقل برسانیم. متخصصان، هزاران مرد مبتلا به این بیماری را درمان کرده و می توانند به شما در مدیریت و درمان مشکلات مربوطه و حفظ کیفیت زندگی شما کمک کنند.

 

جراحی پروستات

 

مشکلات ادراری

گاهی اوقات پس از انجام عمل جراحی ناپیوستگی در ادرار یا کاهش کنترل مثانه در این بخش از بدن اتفاق می افتد. این امر می تواند در اثر فشار افزایش یافته روی مثانه، انقباض ماهیچه یا آسیب دیدگی ماهیچه باسطه که جریان ادرار به مثانه را کنترل می کند، اتفاق بیافتد.

خبر خوب اینکه مشکلات مثانه نسبت به قبل، بسیار کاهش یافته اند. بیش از ۹۰ درصد از مردانی که تحت عمل جراحی قرار می گیرند معمولاً در ظرف چند ماه بعد از جراحی، به شرایط نرمال عملکرد ادراری باز می گردند.

در حدود ۵ تا ۱۰ درصد تمام مردانی که جراحی می شوند، بی اختیاریِ استرس متوسط ولی دائمی را تجربه می کنند. این شرایطی است که در آن مقدار کمی از ادرار در هنگام عطسه کردن، خندیدن یا ورزش کردن، از بدن خارج می شود. این شرایط را می توان با رژیم، ورزش های لگنی یا با مصرف داروهایی که فشار مثانه را کاهش می دهند درمان کرد.

عدم قابلیت نعوظ

حتی زمانی که جراح از پیشرفته ترین تکنیک ها استفاده می کند، عدم قابلیت نعوظ ممکن است اتفاق بیافتد. این بدان معناست که شما قادر به نعوظ نمی باشید. این زمانی رخ می دهد که جراح پروستات به اعصاب نزدیک به پروستات که جریان خون به آلت تناسلی را کنترل می کنند ، آسیب می زند. اغلب، عوارض جانبی موقتی می باشد اگرچه ریکاوری کل نعوظ، ممکن است تا سه سال بعد از جراحی پروستات به طول بیانجامد.

انتظارات شما بعد از جراحـی پروستات

 1. در بیمارستان: شما باید یک شب در بیمارستان بمانید. پرستاران به شما کمک می کنند تا اندکی بعد از جراحی به منظور جلوگیری از ایجاد لخته خون یا دیگر خطرات پس از جراحی، حرکت کنید.
 2. چند روز اول: بعد از آمدن به خانه، مصرف منظم ایبوپروفن یا استامینوفن برای مدیریت کردن درد در چند روز اول کفایت خواهد کرد. اگر مصرف داروهای بدن نسخه برایتان کافی نباشد، پزشک شما داروهای جایگزینی را برایتان تجویز خواهد کرد.
 3. یک هفته بعد از جراحی پروستات: بعد از اینکه محل جراحی بهبود پیدا کرد، کاتتر برداشته می شود. این کار معمولاً هفت تا ده روز بعد از عمل جراحی انجام می شود . این کار را می توان به راحتی در مطب دکتر انجام داد. برخی افراد تصمیم می گیرند کاتترشان را در خانه بردارند. اگر قصد انجام چنین کاری را دارید نخست با پزشک خود به منظور دریافت دستورالعمل های لازم مشورت کنید.

یک ماه بعد از جراحی:

پزشک به شما توصیه می کند حداقل تا یک ماه بعد از جراحی هیچگونه فعالیت سنگینی را انجام نداده یا شیء سنگینی را بلند نکنید. بیشتر افراد برای سه تا چهار هفته اول کار را ترک می کنند. اگر شما از خانه کارتان را انجام می دهید، می توانید زودتر به کار خود بازگردید.

کیفیت زندگی پس از جراحـی پروستات

برای افرادی که به تازگی سرطان پروستات موضعی در آن ها تشخیص داده شده است انتخاب گزینه درمان ، برایشان نا امید کننده است. این افراد ممکن است درمان را تا زمان بروز برخی علائم آشکار به تاخیر بیاندارند، در معرض جراحی های اصلی قرار بگیرند (جراحی پروستات رادیکال) یا پرتو درمان را با هدف از بین بردن تومور، دریافت نمایند. این افراد ممکن است درمان هورمونی را با آنتی آندروژن دریافت کرده یا خود را اخته نمایند. این انتخاب ها می تواند ادامه حیات و نیز خطر علائم و نشانه های حاد و مزمن القا شده توسط درمان را تحت تاثیر قرار دهد.